Zamek Smoleń

Dodano: 28-04-2011
poJurze.pl

Historia:

            Drewniano- ziemna fortyfikacja położona w Smoleniu na wzgórzu o wysokości 485 m n.p.m. istniała już w XII wieku. Zbudowano ją najprawdopodobniej na miejscu starego grodu warownego. Jednak po zaciekłych walkach o tron Polski między czeskim królem Wacławem II a Władysławem Łokietkiem został on spalony. Do budowy zamku użyto głównie kamienia i ta część zamku najkorzystniej zachowała się do dziś. Murowany zamek gotycki dobudowany do wcześniejszego cylindrycznego stołpu wzniósł najprawdopodobniej własnym kosztem ówczesny właściciel tych ziem wojewoda sandomierski –Otto z Pilczy herbu Topór. Ród ten w dalszych latach przyjął nazwisko Pileckich od opodal leżącej wsi Pilicy. Wówczas Smoleń był małą osadą zamieszkiwaną w dużej mierze przez smolarzy. W XVI wieku władzę nad zamkiem przejął Seweryn Boner, a w 1570 roku właścicielem zamku stał się Filip Padniewski, który podarował go w prezencie swojemu bratu Wojciechowi. Przebudował warownię oraz rozbudował ją w stylu renesansowym.

Centralnym punktem zamku była okrągła, cylindryczna wieża znajdująca się w części górnej zamku, będącej najstarszą. Średnica wieży wynosi ok. 8 m W XV wieku dobudowano do niej dom mieszkalny i mury obwodowe otaczające dziedziniec gospodarczy. Na dziedzińcu, późniejszej części zamku widnieje studnia, wydrążona w litej skale na głębokość około 200 m. Dziś jest ona w dużym stopniu zasypana i przykryta kratą. Źródła głoszą, że wykopali ją jeńcy tatarscy. Być może było to jednocześnie wejście do lochów, które hipotetycznie łączyło się z górą Biśnik, jednak ich istnienie nie zostało nigdy udowodnione. W dalszych latach dobudowano dwa podzamcza, z których wschodnie było mniejsze i opierało się na planie dostatecznie regularnego pięciokąta. W murze pod wieżą zamku górnego istniała nieduża brama, pełniąca funkcje obronne w razie ataku nieprzyjaciela. Zachodnie podzamcze też było otoczone murem, którego rzut pionowy przypomina kształtem soczewkę płasko- wypukłą. W murach jego wschodniej części widniały wielokondygnacyjne, narożne baszty a także półbaszty, otaczające wspomnianą studnię. Od południowej strony szła ku niej brama lub furta, po której do dziś nie pozostał istotny ślad. Zagadką pozostaje czy i w jaki sposób oba podzamcza były połączone. Być może w skałach istniał jakiś sekretny korytarz, system lochów, łączący wszystkie części zamku.

Po wybudowaniu w Pilicy okazałego pałacu Wojciech Padniewski stracił zainteresowanie zamkiem w Smoleniu i go nagminnie opuścił. W 1655 roku podczas najazdu Szwedów zamek został spalony. Od tamtej pory popada w ruinę.

 

Zamek dziś:

Aktualnie wzgórze, na którym widnieją ruiny warowni, jest rezerwatem krajobrazowym o powierzchni 4,32 h. Został on utworzony w 1959 roku. Znajdują się tu dwustuletnie unikaty jaworów, modrzewi, zespół buczyny karpackiej. Gdzieniegdzie można dostrzec okazy storczyka obuwika, który podlega ścisłej ochronie. Widnieją tu również ostańce wapienne jak np: Skała „Biśnik”, Skały Zegarowe, Skała „ Oczko”.  Obok Skały „Biśnik” znajduje się jaskinia Na Biśniku.

Do ruin zamku prowadzi kilkusetmetrowej długości szlak łącznikowy z czarnymi znakami. Ruiny zamku są otwarte dla turystów. Aby dostać się do jego najwyżej położonych partii, należy wspiąć się po osadzonych w skale stalowych klamrach. Wspinaczka może dostarczyć niezapomnianych doznań. W nienagannym stanie zachował się gotycki otwór bramny. Od strony dojścia do zamku widnieje w murach bramy prostokątne wgłębienie, w które wchodził podnoszony most zwodzony. Nad bramą można zaobserwować otwory na belki z łańcuchami dźwigającymi most. Dziś utrzymały się również fragmenty murów obwodowych o grubości 2 m. Od strony zewnętrznej podparte są w narożnikach skarpami.

             W Smoleniu i przyściennych wioskach zakwaterowanie można znaleźć w gospodarstwach agroturystycznych lub w odległości ok. 3 km od niego Pilicy, gdzie widnieje piękny pałac, kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w 1612 roku, klasztor Reformatorów i wiele innych architektonicznych atrakcji. Osoby lubiące ekstremalne przygody mogą nocować w jaskiniach w pobliżu Smolenia. Niedaleko zamku czasami bywa czynne pole biwakowe.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: