Jaskinia W Zielonej Górze

Dodano: 14-10-2011
poJurze.pl

              Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody „Zielona Góra”.

Długość jaskini70 m.

Wysokość otworu: ok.340 m n.p.m

            Najlepiej do jaskini można kierować się z Olsztyna czerwonym szlakiem idąc około 7 km. Na obszarze rezerwatu szlak przechodzi na porośniętym bukowym lasem grzbiet Zielonej Góry. Następnie należy skręcić wzdłuż południowej ściany ostańców i po kilkunastu metrach zaobserwować można u podnóża skałki otwór do jaskini.

Opis jaskini: jaskinię można zwiedzać bez większych trudności, o rozwinięciu poziomym. Di jej wnętrza prowadzi szeroki, aczkolwiek niski otwór. Po niespełna kilku metrach korytarz prowadzi do rozległej, niskiej salki. Cechą charakterystyczną tej jaskini jest dość bogata ilość kolumn naciekowych o niespotykanych rozmiarach. Nawet dochodzą do 1,5 metra wysokości i znacznej grubości. W sali tej jest ich tak sporo, że można określić, iż tworzą „las”, który niekiedy utrudnia lub zamyka dostęp do dalszych partii. Sala ta przewężeniem przechodzi w następną komorę, która usytuowana jest nieco niżej. Szatę naciekową tworzą głównie stalagmity, polewy i kolumny. Mniejsze stalaktyty i kolumny zostały uszkodzone bądź zniszczone całkowicie przez nieodpowiedzialnych ludzi. Nienaruszenie szaty naciekowej przez szpaciarzy tłumaczy fakt, że zbudowana jest ona z drobnokryształowego kalcytu, który nie jest użyteczny dla eksploatorów. W pierwszej sali na podłożu występuje namulisko piaszczyste, dno końcowej sali pokrywa rumowisko skalne.

Pierwszy opis jaskini z planem i zdjęciami pochodzi z 1932 roku.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: