Jaskinia Za Kratą

Dodano: 14-10-2011
poJurze.pl

             Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie rezerwatu przyrody „Węże”.

Długość jaskini: 70 m

Głębokość: 17 m

Wysokość otworu: 215,5 m n.p.m.

            Do jaskini można dojść idąc od jaskini Stalagmitowej około 100 m ku północy, osiągają nieduże skałki na zboczu. W nich oto znajduje się niewielka szczelina o szerokości ok. 0,5 m, która jest otworem jaskini. Nad wejściem widnieje tabliczka z nazwą i informacją krótką o jaskini. Jaskinia ta jest o rozwinięciu pionowym, w studniach dla ułatwienia zwiedzania zamocowano metalowe drabiny (6 i 3 m).

Opis jaskini: do jej wnętrza prowadzi wąska szczelina między skałkami, od góry zabezpieczona betonową płytą. Dno opada w dół do niewielkiej studzienki, gdzie widnieje drabina. Następnie dalej prowadzi kręty korytarz, początkowo niski i prowadzi do kolejnej studni tym razem 6-metrowej gdzie również jest przymocowana drabina. Pod studnią od strony południowej mieści się salka ozdobiona formami krasowymi. Na wschodniej ścianie tej komory widnieją ciekawe formy: korozji wodnej. Ku północy prowadzą szerokie a zarazem niskie korytarze, po części rozwinięte na ukośnej szczelinie, a częściowo w zawalisku powstałym prze oberwanie się ławic. Wydobycie szpatu prowadzono tu na kilku odcinkach jaskini, wybierając przy tym żyły kalcytu grubości 20-30 cm. Namulisko jest gliniaste, w salce na dole częściowo piaszczyste.

W 1956 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o istnieniu tej jaskini, autorstwa E. Potęgi. Od 1972 roku objęta jest ochroną wchodząc w skład rezerwatu przyrody. 

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: