Zamek Siewierz

Dodano: 28-04-2011
poJurze.pl

 Historia:

            Zamek został zbudowany pośród bagien na sztucznie usypanej wyspie o średnicy 80 m i wysokości 10 m ponad bagna. Wyłączna droga do zamku prowadziła od północnego wschodu przez obszerny drewniany most. W XIV wieku ziemia siewierska należała do książąt Piastów opolskich i kozielsko-bytomskich, a w XV wieku do piastów cieszyńskich.  

           Na wyspie murowany zamek wybudowano najprawdopodobniej w XIV wieku. Od roku 1443 miasto Siewierz, jak i zamek, stało się własnością biskupów krakowskich. Biskup Zbigniew Oleśnicki wraz ze starostwem siewierskim kupił zamek w roku 1443, który funkcjonował jako letnia rezydencja obronna. Pierwotną formę, konfigurację zamku zatarły mnogie przebudowy, tak, że całkowicie zatracił swój pierwotny kształt. W XV i XVI wieku dobudowano do warowni skrzydła zamykające dziedziniec. Wzdłuż wewnętrznych murów trzypiętrowego zamku widniały ganki komunikacyjne wspierające się na kolumnach. Natomiast z arkadowych krużganków ostała się tylko jedna półkolumna na północno-zachodniej ścianie dziedzińca. Najsolidniej do dziś zachowała się wieża bramna zbudowana z kamiennych ciosów, kamienia wapiennego i cegły. W XV wieku dobudowano do niej basteję z otworami pszczelniczymi dla armat, a także wjazd położony  8 m nad lustrem wody w fosie. W znamienitym stanie zachował się dwuczęściowy ciąg komunikacyjny biegnący na zamek przez wieżę bramną i przylegającą do niej basteję. Składał się z odrębnego, dwumetrowej szerokości, przejazdu konnego jak i na pojazdy, a także 80-centymetrowej szerokości przejścia dla pieszych. Dawniej nosiło to nazwę „ wąskie gardło”, które mogło być skutecznie kontrolowane przez straże zamkowe.  Pod przejazdem i przejściem w wieży bramnej znajdują się głębokie murowane piwnice. Usunięcie nakrywających je osłon z darnic stwarzało dodatkowe zabezpieczenie obronne. Niestety w roku 1657 Szwedzi spalili zamek, następnie został on odbudowany, do końca XVIII wieku był on użytkowany. Po roku 1789, gdy Księstwo Siewierskie należące do biskupów krakowskich przeszło na własność skarbu państwa, warownia ta zaczęła popadać w ruinę.

 

Zamek dziś: 

             Przez wiele lat opuszczony obiekt był zamknięty, jednak w ostatnim czasie rozpoczęto prace adaptacyjne. Zrekonstruowano most zwodzony, a na wieży zamkowej udostępniona została platforma widokowa dla turystów. Prace renowacyjne ciągle trwają , w niedalekim zamyśle  władz miasta jest profesjonalna iluminacja zamku. Wokół zamku organizowanych jest wiele imprez, chociażby inscenizacja 720-lecia bitwy pod Siewierzem, happening historyczny : „Multimedialna podróż w czasie na zamku w Siewierzu”, koncerty gwiazd muzyki. Rozwijana jest także baza sportowo-rekreacyjna.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: