Zamek Ogrodzieniec - Podzamcze
Historia:
Zamek ogrodzieniecki położony jest na najwyższym wzniesieniu środkowej Jury. Powstał w XIV wieku na miejscu drewnianego grodu na polecenie Kazimierza Wielkiego. Pierwszym dzierżawcą murowanego zamku był rycerz Przedbórz z Brzezia herbu Zadora. Natomiast w roku 1386 Władysław Jagiełło obiekt ten wraz z okolicznymi wsiami przekazał w posiadanie Włodkowi z Charbinowic herbu Sulima. Od tej pory ród ten zyskał przydomek Ogrodzińscy lub Ogrodzienieccy. Zamek nazwano Ogrodzieńcem.
Pierwsza zupełnie wiarygodna wzmianka o warowni pochodzi z 1470 roku. Wówczas Jan Bartosz z rodu Włodków przekazał swą posiadłość wraz z zamkiem mieszczanom krakowskim Salomonom . Jednak w 1508 roku wrócił z powrotem do rodziny Włodków. Nie nacieszyli się nim zbyt długo, gdyż w wyniku licznych długów stracili zamek na rzecz zamożnego bankiera Jana Bonera. Jan jako bankier królewski doprowadził do podziału skarbu na królewski i państwowy. Udzielał pożyczek polskim królom, tj.: Zygmuntowi Staremu, Janowi Olbrachtowi czy Aleksandrowi Jagiellończykowi. Po śmierci Jana Bonery zamek otrzymał w spadku Seweryn Boner, starosta biecki i burgrabia krakowski. Za jego sprawą zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Zyskał on miano Małego Wawelu, dorównując siedzibie królewskiej wystawnością, luksusem czy wielkością. Wewnętrzny dziedziniec zamkowy oprawiony był krużgankami arkadowymi. Niestety nie zachowały się do dziś. Podzamcze wraz ze stajniami i budynkami mieszkalnymi dla służby i straży otoczone było murem kamiennym, który łączył się ze skałami. Wejście z podzamcza do zamku górnego znajdowało się w masywnej, sześciokondygnacyjnej wieży bramnej z kluczowymi strzelnicami. Do ów bramy prowadził most zwodzony przerzucony nad fosą. W południowo-wschodnim narożniku widniała monumentalna wieża, która przewyższała resztę budowli. Z kolei dwie inne wieże funkcjonowały od strony zachodniej. Pełniły one funkcje klatek schodowych. Na straży wschodniej ściany zamku górnego znajdowała się beluarda- niewielki bastion o charakterze wieży. W całkiem dobrym stanie istnieje do dziś. Po stronie zachodniej zamku stał drugi dziedziniec, nad którym dominowała cylindryczna wieża, zakończona ozdobnymi machikułami, czyli gankami, wysuniętymi poza krańce murów, z krenelażem.
W 1587 roku Ogrodzieniec został zdobyty przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Następnie podczas najazdu Szwedów zamek został zniszczony i ograbiony. W 1669 roku kasztelan krakowski Stanisław Warszycki odbudował warownię. W roku 1695 Barbara Warszycka wywindowała Ogrodzieniec w wianie Kazimierzowi Męcińskiemu. W 1702 roku po kolejnym najeździe Szwedów zamek stopniowo popadał w ruinę. W 1784 roku obiekt od Męcińskich odkupił krakowski podsędek Tomasz Jakliński, który nie przykładał się do odbudowy zamku.
Na początku XX wieku podzielono dobra ogrodzienieckie. Ruiny zamku otrzymał chłop Ludwik Kozłowski. Kamienie z rozpadających się murów posłużyły jako budulec na budynki w Podzamczu m.in. niedużą kapliczkę, w której mieści się kula armatnia, prawdopodobnie pochodząca z okresu najazdu szwedzkiego. Za sprawą Aleksandra Janowskiego w 1905 roku zamek wykupiono i z rąk prywatnych. W trakcie I wojny światowej zamek został ostrzelany. Po konserwacji ruin w latach 1963-1972 udostępniono do zwiedzania reprezentatywne pomieszczenia zamku.
Zamek dziś:
Po II wonie światowej rząd nie interesował się ochroną zachowanych dóbr. Dlatego też zamek w dalszym ciągu zgotowany był na swój los. Dopiero ekipa filmowa „Zemsty” zainteresowała się o jego jestestwie, wykorzystując naturalną scenerię do nakręcenia ujęć plenerowych.
Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec dostępne jest codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00. Wstęp jest odpłatny.
Dziś zamkiem zarządza spółka Zamek, która organizuje w nim różne imprezy, nawiązując tym samym do lat świetności obiektu.
Co dwa lata w sierpniu w scenerii zamku odbywa się Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Kolejne cykliczne atrakcje to m. in.:
- „Najazd Barbarzyńców- Festyn Wczesnego Średniowiecza” – trzeci weekend maja
- „Soundtropolis” –ostatni weekend czerwca
- „turniej Rycerski”- ostatni weekend lipca
- „Szwedzi na Zamku” –festyn historyczny, prezentujący życie i zwyczaje w czasie złotego wieku Królestwa Polskiego, a także walki z wrogami szwedzkimi w obronie Polski- drugi weekend września
Oprócz tego rodzaju imprez w otoczeniu zamku odbywają się od wiosny do jesieni w niedzielę i święta liczne atrakcje dla turystów, które nie mają charakteru cyklicznego.
W odległości
Około
Galeria
Najnowsze artykuły
Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...2011-10-14