Zamek Ogrodzieniec - Podzamcze

Dodano: 28-04-2011
poJurze.pl

Historia:

           Zamek ogrodzieniecki położony jest na najwyższym wzniesieniu środkowej Jury. Powstał w XIV wieku na miejscu drewnianego grodu na polecenie Kazimierza Wielkiego.  Pierwszym dzierżawcą murowanego zamku był rycerz Przedbórz z Brzezia herbu Zadora. Natomiast w roku 1386 Władysław Jagiełło obiekt ten wraz z okolicznymi wsiami przekazał w posiadanie Włodkowi z Charbinowic herbu Sulima. Od tej pory ród ten zyskał przydomek Ogrodzińscy lub Ogrodzienieccy. Zamek nazwano Ogrodzieńcem.

            Pierwsza zupełnie wiarygodna wzmianka o warowni pochodzi z 1470 roku. Wówczas Jan Bartosz z rodu Włodków przekazał swą posiadłość wraz z zamkiem mieszczanom krakowskim Salomonom . Jednak w 1508 roku wrócił z powrotem do rodziny Włodków. Nie nacieszyli się nim zbyt długo, gdyż w wyniku licznych długów stracili zamek na rzecz zamożnego bankiera Jana Bonera. Jan jako bankier królewski doprowadził do podziału skarbu na królewski i państwowy. Udzielał pożyczek polskim królom, tj.: Zygmuntowi Staremu, Janowi Olbrachtowi czy Aleksandrowi Jagiellończykowi. Po śmierci Jana Bonery zamek otrzymał w spadku Seweryn Boner, starosta biecki i burgrabia krakowski. Za jego sprawą zamek został przebudowany w stylu renesansowym.  Zyskał on miano Małego Wawelu, dorównując siedzibie królewskiej wystawnością, luksusem czy wielkością. Wewnętrzny dziedziniec zamkowy oprawiony był krużgankami arkadowymi. Niestety nie zachowały się do dziś. Podzamcze wraz ze stajniami i budynkami mieszkalnymi dla służby i straży otoczone było murem kamiennym, który łączył się ze skałami. Wejście z podzamcza do zamku górnego znajdowało się w masywnej, sześciokondygnacyjnej wieży bramnej z kluczowymi strzelnicami. Do ów bramy prowadził most zwodzony przerzucony nad fosą. W południowo-wschodnim narożniku widniała monumentalna wieża, która przewyższała resztę budowli. Z kolei dwie inne wieże funkcjonowały od strony zachodniej. Pełniły one funkcje klatek schodowych. Na straży wschodniej ściany zamku górnego znajdowała się beluarda- niewielki bastion o charakterze wieży. W całkiem dobrym stanie istnieje do dziś. Po stronie zachodniej zamku stał drugi dziedziniec, nad którym dominowała cylindryczna wieża, zakończona ozdobnymi machikułami, czyli gankami, wysuniętymi poza krańce murów, z krenelażem.

            W 1587 roku Ogrodzieniec został zdobyty przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Następnie podczas najazdu Szwedów zamek został zniszczony i ograbiony. W 1669 roku  kasztelan krakowski Stanisław Warszycki odbudował warownię. W roku 1695 Barbara Warszycka wywindowała Ogrodzieniec w wianie Kazimierzowi Męcińskiemu. W 1702 roku po kolejnym najeździe Szwedów zamek stopniowo popadał w ruinę. W 1784 roku obiekt od Męcińskich odkupił krakowski podsędek Tomasz Jakliński, który nie przykładał się do odbudowy zamku.

            Na początku XX wieku podzielono dobra ogrodzienieckie. Ruiny zamku otrzymał chłop Ludwik Kozłowski. Kamienie z rozpadających się murów posłużyły jako budulec na budynki w Podzamczu m.in. niedużą kapliczkę, w której mieści się kula armatnia, prawdopodobnie pochodząca z okresu najazdu szwedzkiego. Za sprawą Aleksandra Janowskiego w 1905 roku zamek wykupiono i z rąk prywatnych.  W trakcie I wojny światowej zamek został ostrzelany. Po konserwacji ruin w latach 1963-1972 udostępniono do zwiedzania reprezentatywne pomieszczenia zamku.

 

Zamek dziś:

            Po II wonie światowej rząd nie interesował się ochroną zachowanych dóbr. Dlatego też zamek w dalszym ciągu zgotowany był na swój los. Dopiero ekipa filmowa „Zemsty” zainteresowała się o jego jestestwie, wykorzystując naturalną scenerię do nakręcenia ujęć plenerowych.

           Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec dostępne jest codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00.  Wstęp jest odpłatny.

         Dziś zamkiem zarządza spółka Zamek, która organizuje w nim różne imprezy, nawiązując tym samym do lat świetności obiektu.

            Co dwa lata w sierpniu w scenerii zamku odbywa się Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Kolejne cykliczne atrakcje to m. in.:

  1. Najazd Barbarzyńców- Festyn Wczesnego Średniowiecza” – trzeci weekend maja
  2. Soundtropolis” –ostatni weekend czerwca
  3. turniej Rycerski”- ostatni weekend lipca
  4. Szwedzi na Zamku” –festyn historyczny, prezentujący życie i zwyczaje w czasie złotego wieku Królestwa Polskiego, a także walki z wrogami szwedzkimi w obronie Polski- drugi weekend września

 

  Oprócz tego rodzaju imprez w otoczeniu zamku odbywają się od wiosny do jesieni w niedzielę i święta liczne atrakcje dla turystów, które nie mają charakteru cyklicznego.

  W odległości 1,5 km od zamku Ogrodzieniec dominuje wzniosły, skalisty masyw Góry Birów. Pionowe jego urwiska inspirowały do wybudowania ponad nimi trudnego do zdobycia grodu. Taki gród istniał w tym miejscu dokładnie we wczesnym średniowieczu. O jego istnieniu dowiedziano się dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku. Archeolodzy wykopali tu sporo przedmiotów, twierdzących iż już w okresie paleolitu , a więc nawet 14000 lat temu, istniało tu siedlisko ludzkie. Odkryte zostały znaleziska związane z kulturą łużycką, czyli sprzed około 3500 lat temu jak i z innych okresów epoki brązu. Następnie wykopano eksponaty świadczące o życiu ludzkim naszej ery. Są to: fragmenty naczyń, które są charakterystyczne dla kultury późnorzymskiej. Okazy z późnego średniowiecza to : elementy zbroi,  narzędzia, okucia budowlane, ozdoby. Historia grodu kończy się pożarem, który zniszczył  na początku XIV wieku drewniane fortyfikacje oraz budowle.

  Około 8 km na północ od Góry Birów widnieje bardzo charakterystyczna ,osobliwa skałka Jury - Duży Okiennik. Skała ma wysokość kilkunastu metrów. Przyciąga ona swą strukturą wspinaczy, poszukujących dróg o ekstremalnych trudnościach. Podszczytowe partie skały przewierca na wylot niemal okrągły tunel o średnicy do 5 m i długości 7 m. Tak spektakularne okno skalne nie istnieje poza tym miejscem w Polsce. Ponad kilometr na północ od Dużego Okiennica mieści się kilka grup urzekających skałek o nazwie Dupickie Skały, oprócz tego Jaskinia Wielkanocna , Jaskinia Piaskowa.

 

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: