Zamek Bydlin

Dodano: 03-05-2011
poJurze.pl

Historia:

            W roku 1400 istniał tu obiekt, jednak niewiele wiadomo o jego wyglądzie i przeznaczeniu. Był albo strażnicą lub niedużym zamkiem obronnym. Świadczy o tym fakt zbyt grubych ścian, jak na budowlę o przystosowaniu niemilitarnym, także resztki otaczających go murów i fosy. Leżąca u jego podnóży wieś powstała albo równocześnie z budowlą albo trochę wcześniej. Wiadomo jednak, że w roku 1388 wieś jak i prawdopodobnie zamek należał do Niemierzy z Bydlina i Gałki z Gałkowa. Następnymi właścicielami byli Pełka z Bydlina i Zbigniew z Łapanowa. Na początku XVI wieku dzisiejsza wieś funkcjonowała jako miasto. Z dokumentów wynika, że posiadała prawa miejskie przez około pół wieku., utraciła je jednak w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym okresie miasteczko-wioska należało do bogatych krakowskich mieszczan Bonerów. Dzięki nim zamek Ogrodzieniec zawdzięcza swą świetność. Wszak zameczek w Bydlinie nie wzbudził w nich dostatecznego zainteresowania w sensie militarnym, ponieważ przeobrazili go na kościół katolicki. Około 1570 roku rozszerzenie idei reformatorskich spowodowała, że ów kościół stał się własnością arianina Jana Firleja, który przerobił go na zbór ariański. Jednakże ćwierć wieku później jego syn Mikołaj Firlej przechwycił budowlę i po głębokiej renowacji ponownie przywrócił jej funkcję kościoła katolickiego i nadał mu wezwanie Świętego Krzyża. W roku 1655 wojska szwedzkie zniszczyły go. Próby przywrócenia mu dawnej świetności jaką podjęli kolejni właściciele Męcińscy na początku XVIII wieku, zakończyła się niepowodzeniem. Kościół odbudowano, jednak liczne grabieże przez okolicznych rabusiów spowodowały, iż został opuszczony i popadał w ruinę.

 

Zamek dziś:

            Reprodukowana rekonstrukcja została zrealizowana w 1988roku. Prowadzone badania archeologiczne w 1989 roku przyczyniły się do odkrycia fundamentów masywnej kamiennej budowli bramnej z XIV wieku, połączonej z fundamentami kamiennego muru obwodowego. Odkrycia archeologiczne w Bydlinie zmieniają typologiczne określenie budowli. Obiekt posiadający dwie budowle murowane połączone wspólnym murem obwodowym, kwalifikują się do określenia jako zamek i tak też fortyfikacja bydlińska jest oznaczona na mapie historycznej, wykonanej w 1990 roku.

            Zamkowe wzgórze zwane Wzgórzem Świętego Krzyża odegrało istotną rolę w roku 1914 w trakcie bitwy sławnych polskich Legionów z armią rosyjską. Przed bitwą legioniści w litej skale wykuli swoje stanowiska. Do dziś dnia są one widoczne. Bitwa była krwawa i do końca nierozstrzygnięta. Obie strony poniosły kolosalne straty. Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu znajdującym się  poniżej ruiny, opodal drogi w kierunku Załęże, gdzie widnieje krzyż- pomnik wysokości 7m , na którego cokole wyryte są  należyte napisy. W okresie międzywojennym było to miejsce rocznicowych zjazdów weteranów legionowych i wielbicieli Piłsudskiego. Od 1980 roku zwyczaj ten jest kontynuowany.

            We wsi znajduje się neogotycki kościół pw, św. Małgorzaty z roku 1865. Wewnątrz mieści się XVII-wieczny posąg Matki Boskiej i chrzcielnica z 1707 roku.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: