Skały Rzędkowickie

Dodano: 27-05-2011
poJurze.pl

            Skałki Rzędkowickie tkwią w grzbiecie, który ciągnie się ok. 1 km. Jego zachodni kraniec znajduje się na skraju wsi Rzędkowice. Skały te tworzą największy na Jurze mur skalny, który z daleka przypomina jednolity twór bez żadnych wyłomów. W większości skalne ścianki mają ekspozycję południową. Dzięki temu są niezwykle atrakcyjne dla amatorów wspinaczek.

 

            Skały Rzędkowickie dzielą się na parę grup. Najbliżej wschodniego skraju łańcucha znajduje się grupa „ Ostatnie Skałki” ze sterczącą samotnie Płetwą. Niedaleko niej widnieje przysadzista skałka. Około 1980 roku ktoś na jej czarnej ściance umieścił zakazany od 1981 roku napis „ Solidarność” ponad półmetrowej wysokości. W tamtych czasach skałkę tę nazwano „ Solidarnością”, natomiast jej oficjalna nazwa brzmi „ Złomiskowa Turnia”.

 

            Najbardziej okazałą ze Skałek Rzedkowickich jest Okiennik, zwany też Wielkim Okiennikiem Rzędkowickim. Skała ta występuje 200 m na zachód od Złomiskowej Turni, na północno zachodnim krańcu gładkiego płaskowyżu, noszącego nazwę Boisko. Płaskowyż ten porośnięty jest do połowy jałowcem, a w pozostałej jego części rośnie trawa. Od strony północnej okala go szeroki mur ok. 2 m. Była to część przeciwczołgowego systemu obronnego.

 

            Okiennik stanowi podwalinę skupionych wokół niego skałek. W stronę Boiska zwrócony jest stromą ścianą o wysokości 40 m, w której natura wyrzeźbiła sporą grotę z płaskim dnem o powierzchni ponad 100 m2  . Nisza ma kilkunastometrową wysokość. Taternicy nazwali ją Garażem. Garaż ten w głębi przeobraża się w pionowy tunel o niesymetrycznym kształcie. Dzięki niemu można się dostać przy dobrej wprawie do groty podszczytowej Okno. Jest ona czterootworowa z dość sporą salą centralną i małym korytarzem. Sprawia wrażenie, jakby kiedyś pełniła funkcję twierdzy, z kilkoma strzelnicami i tarasem widokowym.  Wierzchołek Okiennica ( 446 m n.p.m.) jest łatwo osiągalny dla osób obytych w terenie skalnym. Jedyna łatwo dostępna droga do niego prowadzi skalnym żebrem po południowej stronie „ tarasu widokowego”. To wspaniały punk widokowy. Można z niego ujrzeć zamek Ogrodzieniec, zamek Mirów i Bobolice.

Drugą co do wielkości  ze skałek jest Słoneczna Turnia z charakterystycznym wielkim i prawie kulistym blokiem zamiast szczytu. Po jej północnej stronie widnieje smukła skała odzwierciedlająca jej nazwę  „ Flaszka” . Od jej strony znajduje się łatwo dostępny otwór  Jaskini Dolnej na Słoneczniej Turni. Dość poniżej mieści się grupa zwana Leśną Turnią lub Świdówką. Na zachód od niej , w lesie jest grupa skał, w której Turni z jaskiniami znajduje się łatwo dostępna jaskinia Sopli Lodu. Jest ona najdłuższa w Skałkach Rzędkowickich.

 

            W środku łańcucha Skałek Rzędkowickich występuje grupa z dominującą w niej Turnią Lechwora, o płaskiej, prawie pionowej ścianie wschodniej. Na prawo od niej widnieje skała z otworem skalnym tzw. Mały Okiennik Rzędkowicki. Od niego ku zachodowi rozciąga się  spójny mur skalny z kilkoma przełęczami. W jego wnętrzu są dwie okazalsze skalne baszty z płaskimi wierzchołkami. Wschodnia – Studnisko – wyróżnia się ciekawą jaskinią. Do jaskini można wczołgać się od dołu, jednak dojście na wierzchołek skały wymaga sporych umiejętności wspinaczkowych.

 

            Najbliżej wsi Rzędkowice widnieje grupa skałek z wyróżniającą się strzelistą iglicą Wysoką. W jej pobliżu mieści się ołtarz polowy ze stalowym krzyżem, przy którym od czasu do czasu odprawiane są nabożeństwa czy msze.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: