Dolina Kobylańska

Dodano: 22-07-2011
poJurze.pl

             Dolina Kobylańska, zwana też (niewłaściwie) Karniowicką to niezwykle malowniczy, kręty wąwóz długości około 4 km, z wylotem wśród zabudowań Kobylan. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, około 20 km od Krakowa. Dolina ta wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

            Przepływa tędy potok Kobylanka, wypływający z Kobylańskiego Źródła, który stanowi pomnik przyrody. Górna płytka część dolinki, pozbawiona jest skałek zboczowych. Pojawiają się one w środkowym odcinku tworząc odosobnione grupy. Zbocza i częściowo dno doliny porośnięte są grądem. Im głębiej schodzi się w dół doliny, tym bardziej staje się skalista. Naturalne zespoły grądów ustępują miejsca lasom sosnowym i brzezinie, duże połacie zajmują murawy kserotermiczne. Występują tu grupy skalne, jak: skalna brama Tarasowatej Turni z charakterystyczną Płetwą, na zakręcie doliny- grupę Pierniki, następnie Obelisk, Wronia Baszta, Nad Źródełkiem, wreszcie Wzgórze ze Słoneczną Turnią

Urwiste, strome skały, gdzieniegdzie o kilkudziesięciometrowej wysokości mogłyby posłużyć jako naturalna scenografia dla westernów z akcją wokół jarów i wąwozów Gór Skalistych. Jednak funkcjonowały one w innej roli. Już w latach międzywojennych ich walory dostrzegli ówcześni taternicy, z Kazimierzem Pazuchą na czele. Trenowali tu przyszli tatrzańscy pogromcy urwisk górskich, ze znanej grupy Pokutników, wśród których był ceniony pisarz Jan Długosz.

            Nazwy wielu turni zostały tu przeniesione prosto z Tatr, jak: Żabi Koń z krzyżem na szczycie, Dwoista Turnia, Jastrzębia Turnia, Okręt. W Zjazdowej Turni widnieje jaskinia Garaż.

            W ścianach wschodniego zbocza wąwozu wykute są schody prowadzące do kapliczki znajdującej się w grocie, wybudowanej w 1914 roku na pamiątkę objawienia Matki Boskiej właśnie w tym miejscu. Na tabliczce widnieje  napis: “Rok pamiętny Obja­wie­nia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwier­dzają wierni “.

Pod koniec ubiegłego wieku wspinaczka skałkowa przeobraziła się w odrębną dziedziną alpinizmu. Jedną z najsłynniejszych postaci tego środowiska pod koniec ubiegłego wieku stał się zdobywca najtrudniejszych urwisk Piotr Korczak, zwany „ Szalonym Piotrusiem”

Dolina Kobylańska odznacza się pięknym krajobrazem, licznymi ostańcami, formacjami skalnymi, bogatą szatą roślinną. Jest to dogodne miejsce dla amatorów wspinaczek skałkowych, speleologów, jak i osób lubiących obcować na łonie natury . Upodobali sobie ten teren również paralotniarze. Organizowane są tu wycieczki szkolne. Serdecznie polecamy wyprawę do to miejsca.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: