Dolina Kluczwody

Dodano: 22-07-2011
poJurze.pl

             Dolina Kluczwody, nazywana również Doliną Wierzchówki, ma około 5 km długości.. Położona jest między wsią Wierzchowie a Bolechowicami ma Wyżynie Olkuskiej. Miejscami przekształca się w formę wydłużonego zagłębienia o wąskim dnie i stromych zboczach z płynącym wartkim potokiem Kluczwoda, który uchodzi dalej do Rudawy.  Dolina ta wchodzi w sklad Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Górna część doliny opodal wsi Wierzchowie kryje w sobie wiele jaskiń. Najsławniejszą i największą z nich na Jurze Krakowsko-Wieluńskiej jest Jaskinia Wierzchowska Górna. Długość jej korytarzy wynosi około 975 m, głębokość 25 m. Dostępna jest do zwiedzania tylko z przewodnikiem. ( więcej informacji o tej jaskini można znaleźć w odrębnej kategorii tematycznej : jaskinie)

Niżej w dolinie występuje Jaskinia Wierzchowska Dolna, zwana Mamutową, gdyż znaleziono tu kości i kły mamuta, oprócz twego liczne ozdoby z kośćca mamuta, nosorożca czy renifera, a także narzędzia kamienne.

W środkowej części Doliny Kluczwody rozpościera się rezerwat florystyczny „Dolina Kluczwody”. Rezerwat ten utworzony został w 1989 roku na 35,22 ha powierzchni. Chroni grąd i buczynę karpacką z licznie występującą w jej runie lilią złotogłów.

Idąc dalej widnieją Zamkowe Skały. Tutaj na występie skalnym na Górze Zamkowej, zaobserwować można odsłonięte relikty warownej budowli. Nie jest znana dokładna data powstania zamku. Przypuszcza się, iż w I połowie XIV wieku zbudowała go rycerska rodzina Zaklików z Janowca. Zamek był niewielką twierdzą zbudowaną z wapienia. Całość otoczona była wałem ziemnym i fosą. Budowla, co ciekawe, nie została ukończona. Być może  przyczyną było osunięcie się północnej i zachodniej części skały. Wkrótce po tym wydarzeniu rodzina przeniosła się do nowej siedziby w Korzkwi. Aktualnie można dostrzec zarysy fundamentów wieży i zabudowań oraz pozostałości murów tworzących klamrę od południa.

            W XIX i na początku XX wieku Doliną Kluczwody przebiegała granica między ziemiami w posiadaniu zaboru rosyjskiego i zaboru austriackiego. O tym fakcie informuje oryginalna w formie tablica pamiątkowa umieszczona poniżej drogi, łączącej Biały Kościół z Zelkowem.

            Na wschodnim zboczu doliny między drogą z Białego Kościoła do Zelkowem a Skałami Zamkowymi znajdują się Mączne Skały. Z nich można podziwiać piękną panoramę odcinka górnego dolinki.

            Najciekawszym odcinkiem doliny jest odcinek między Gackami a Wąwozem Zelkowskim. Tu dolina przeobraża się w leśny wąwóz z licznymi ostańcami i urwiskami skalnymi. Widnieją tu pojedyncze skałki : Turnia Potockiego, Leśna Baszta, Kobyłka, Rogata, Szeroka.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: