Dolina Bolechowicka

Dodano: 12-07-2011
poJurze.pl

Dolina Bolechowicka to jedna z najmniejszych (1,5 km), ale najbardziej malowniczych Dolinek Podkarpackich. Należy ona do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Mieści się między Karniowicami a wsią Bolechowice. Około 15 km od Krakowa, na Wyżynie Olkuskiej.

Prowadzi do niej charakterystyczna dla tego miejsca, spora brama skalna, wycięta w wapieniu, o wysokości 30 m . Nosi nazwę Bramy Bolechowickiej. Bramę tę tworzą skały tzw. Filar Abazego od strony wschodniej, natomiast od zachodniej Filar Pokutników. Za tą skałką widnieje Zamarła. Jest to dogodne miejsce dla amatorskich wspinaczek, a co ciekawe trenowali tu wytworni polscy alpiniści i himalaiści. Opodal wrót bramy bije krasowe źródełko, które figuruje jako pomnik przyrody. Idąc w głąb doliny można ujrzeć dwustopniowy wodospad.

W roku 1968 dolina ta została uznana za rezerwat przyrody „Wąwóz Bolechowicki”. Jego powierzchnia wynosi ok. 21, 3 ha. Rezerwat chroniony jest przez krasowy jar wycięty w wapieniach jurajskich.

Zbocza doliny porośnięte są grądem i borem mieszanym, a dolny odcinek pokryty jest kserotermicznymi murawami, czyli nieleśnym skupiskiem roślinnym. Przez dolinkę przepływa potok Bolechówka, który wraz z potokiem Sąspówka może poszczycić się najbardziej krystalicznie czystą wodą na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dzięki czemu przetrwało w nich bogactwo fauny i flory.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: