Dolina Będkowska

Dodano: 09-06-2011
poJurze.pl

             Dolina Będkowska o długości ok. 9 km została ukształtowana w górnojurajskich wapieniach. Należy ona do największych Dolinek Podkrakowskich oraz uchodzi za najciekawszą zaraz po Dolinie Prądnika. Tylko tutaj występują miejsca skalnicy gronowej- reliktowego gatunku arktyczno-alpejskiego, który rośnie na skałach. W dolnej partii doliny rozpościera się góra Żarnowa o interesujących formach skalnych w odcinkach szczytowych i stromych, po części piarżystych, stożkach. Zbocza doliny porośnięte są głównie grądami i borami mieszanymi. Natomiast dno otulają łąki.

             W środku dolinki widnieje krasowe wywierzysko i największy w obrębie Dolinek Podkrakowskich wodospad tzw. Szum, który spływa po 5-metrowym progu.

            Na ściance skalnej Sokolica o wysokości 90 m przetrwały znakomicie widoczne do dziś wały i fosa gródka rycerskiego, który działał od XII do XIV w. Archeolodzy odkryli tu ślady osadnictwa neolitycznego oraz z okresu kultury łużyckiej. Ze szczytu Sokolnicy rozpościera się wspaniały widok, który rekompensuje niedogodność ulokowania obiektu.

            Warty podkreślenia jest fakt, iż będąc w Dolinie Będkowskiej koniecznie trzeba ujrzeć jedną z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej- Jaskinię Nietoperzową, którą zwiedza się z przewodnikiem i dostarcza niesamowitych wrażeń poznawczych.

            Aby dostać się do doliny od strony Będkowic( szlak żółty), trzeba przejść przez Będkowską Bramę. Tuż obok, na wprost wylotu Wąwozu Przecówki, znajduje się masyw skalny Sokolica. Kilkaset metrów dalej ku północy ujrzymy wodospad Szum, a tuż przy nim skałkę o mało poprawnej nazwie nadanej przez taterników - Dupa Słonia.

Tuż obok Sokolicy znajduje się obszerne pole namiotowe, oraz gospodarstwo agroturystyczne Brandysówka gdzie można przenocować i zjeść.

            Liczne jaskinie, groty, ostańce, zaułki potęgują wrażenie zachwytu i tajemniczości tej pięknej doliny. Polecamy to miejsce dla wytrawnych piechurów jak i dla ludzi, którzy kochają obcować z przyrodą i doświadczać jej majestatu.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: