Strażnica Ryczów

Dodano: 16-08-2011
poJurze.pl

            Położony wśród ostańców skalnych, należący administracyjnie do gminy Ogrodzieniec, Ryczów jest bardzo chętnie odwiedzany przez wspinaczy. Na jednym ze skalnych ostańców, tuż przy drodze widnieją fragmenty murów niedużej średniowiecznej strażnicy. Prawdopodobnie została ona zbudowana w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego jako część łańcucha obronnego strzegącego bezpieczeństwa południowych obszarów Rzeczypospolitej.

 Była to wieża mieszkalno-obronna otoczona fosami, a nad nimi widniały zapory drewniano-ziemne. Brama wejściowa najprawdopodobniej została zbudowana w wale drewniano-ziemnym. Od strony zachodniej u podnóża skały mieścił się dziedziniec gospodarczy, przez który wiodło wejście na obszar fortyfikacji. Na dziedzińcu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, które mogły znajdować się na terenie przylegającym do bastionu od strony południowo-zachodniej.

            Część strażnicy od północno-wschodniej strony w okresie międzywojennym runęła na skutek obsunięcia się fragmentu skały. Dalszych zniszczeń dokonali mieszkańcy wsi wysadzając część skały w powietrze. Przyczyną było zapotrzebowanie na surowiec do budowy domów mieszkalnych.

            Tak małe obiekty warowne z czasem zatraciły swoje znaczenie i podobnie ja te w Suliszowicach i Przewodziszowicach popadały w ruinę. Niestety, również i w dokumentacjach jest mało wzmianek na ich temat. Mury strażnicy w Ryczowie zostały zabezpieczone dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie zachowały się fragmenty murów oraz ziemny wał otaczający ostańca wapiennego. 

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: