Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Dodano: 13-05-2011
poJurze.pl

Historia :

      Pałac ten wybudował Wincenty Krasiński w latach 1852 – 1856. Przebudował go Karol Raczyński w 1912 roku według projektu Z. Hendla i J. Heuricha. Pałac ów zbudowano w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. Romantyczną wieżę rozebrano w połowie 1939 roku.

      Pałac ten to piętrowy budynek, a w części środkowej dwupiętrowy. Wejścia do rezydencji strzegą dwa murowane lwy trzymające tarcze herbowe.

 

Pałac dziś :

      Dziś w pałacu znajduje się siedziba Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych z wystawą przyrodniczą. Przed budynkiem widnieje piękny staw o nazwie : Irydion, który nawiązuje do poematu autorstwa Zygmunta Krasińskiego

      Pałacyk otacza park w stylu francuskim o powierzchni 38,5 ha. Urządził go ostatni właściciel okolicy Karol Raczyński. Park otoczony jest murem o długości ok. 4 km. Wytyczono także dwie alejki: brzozową oraz klonową. Rosną tu wiekowe dęby a także egzotyczne tulipanowce i wiązy kanadyjskie.

       W I poł. XIX wieku obok pałacu stanął klasyczny murowany dworek Krasińskich. W 1857 roku mieszkał i tworzył w nim Zygmunt Krasiński. Po pożarze dwór odrestaurowano. Dziś mieści się tu Muzeum Krasińskich jako siedziba Oddziału Muzeum Częstochowskiego z wystawą poświęconą poecie. Organizuje się tu także wystawy prac okolicznych artystów. 

      Obok dworku i pałacu na uwagę zasługuje kościół parafialny w Złotym Potoku. Pochodzi on z 1258 roku. Przebudowywany w XV wieku stracił pierwotną formę.

      Edward Raczyński w 1881 roku założył w Złotym Potoku jedną z pierwszych w Europie hodowlę ryb łososiowatych. Początek dała jej ikra pstrąga tęczowego. Pstrągarnia Raczyńskich do dziś słynie z  wyjątkowych pstrągów, sandaczy czy karpi. Pstrąga grillowanego za godziwą cenę można  zasmakować w smażalni przy Pstrągarni Raczyńskich, restauracji „ Kmicic” czy barze „ Ostrężnik”. Rybę tę można też degustować w trakcie imprezy „ Święto Pstrąga” .

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: