Jaskinia Z Kominem

Dodano: 27-09-2011
poJurze.pl

            Jaskinia Z Kominem leży w Ryczowie, gmina Ogrodzieniec. Jaskinia ta mieści się w ostańcach Straszakowej Góry, w najbardziej wysuniętym ku północy cyplu skalnym. Z Ryczowa należy kierować się za znakami szlaku czarnego w kierunku wschodnim. Szlak biegnie wśród zabudowy Ryczowa, następnie skręca w prawo i prowadzi drogą polną wzdłuż granicy lasu. Za ostatnimi domami wsi ok. 1 km trzeba skręcić w prawo i ścieżkami wzdłuż pól należy kierować się w stronę ostańców. Otwór jaskini widnieje w drugim ostańcu, od strony południowej, u podnóża skały.

 

Długość jaskini: 43 m

Wysokość otworu: ok. 455 m n.p.m.

Opis jaskini: Od otworu, częściowo zakrytego masywnym głazem, opada w dół korytarz. W głębi jaskini rozgałęzia się na dwie odnogi: w przedłużeniu korytarza biegnącego od otworu ciąg zamyka nieduża, niska salka, a drugie odgałęzienie doprowadza niskim i wąskim korytarzem do pionowego komina 10-cio metrowej wysokości. Komin jest dość obszerny, z jego szczytowej części wąska szczelina dochodzi do powierzchni w szczytowej partii ostańca.

Szata naciekowa widnieje tylko w kominie i jego najbliższym rejonie. Ściany komina pokryte są naciekami kaskadowymi z żebrami i kolumnami. Występujące tu namulisko składa się z piasku oraz z dużej ilości gruzu przy otworze.

 

Historia poznania: Jaskinia była znana, zwiedzana od dawna, przy najmniej w części. Pierwszy jej plan utworzył M. Czepiel w roku 1974, jak i zaproponował nazwę jaskini.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: