Jaskinia Trzebniowska

Dodano: 27-09-2011
poJurze.pl

            Jaskinia Trzebniowska położona jest we wsi Trzebniów, gmina Niegowa. Dokładniej jaskinia znajduje się w północnym zboczu skalistego wzgórza „Na Bukowym”, na zachód od wsi Trzebniów. Z południowego krańca wsi należy udać się drogą polną ku zachodowi, niedaleko zbiornika wodnego. Po ok. 600 m droga prowadzi na zbocze wzgórza. Dość duży otwór jaskini, zasłonięty hałdą, położony jest wśród skałek w 2/3 wysokości wzgórza. Przed wejściem do jaskini widnieje duży taras okolony nasypami, które to są pozostałością po czasach eksploatacji kalcytu.

 

Długość jaskini: 70 m

Wysokość otworu: ok. 410 m n.p.m.

Stopień trudności: jaskinia dość prosta do przejścia, jedynym utrudnieniem mogą być ciasne boczne partie. Jaskinia o rozwinięciu poziomym

 

Opis jaskini: do wnętrza jaskini prowadzi szeroki otwór. Zaraz za nim mieści się rozległa komora. Namulisko niestety zostało usunięte, dlatego też powstało tu kilkumetrowe obniżenie w środkowej części komory. W ścianach można zaobserwować żyły krystalicznego kalcytu, częściowo wyeksploatowane. Na końcu sala przechodzi w wąski korytarz. Znajdowały się w nim formy naciekowe jak stalaktyty, stalagmity, polewy. Jego koniec wieńczą polewy i pola ryżowe. W początkowej fazie tego korytarza, na poziomie dna, prowadzi ciasne przejście do odgałęzienia. Tworzy je obszerna komora z kominem powstałym na szczelinie. Strop komory bocznej pokrywają liczne, choć gdzieniegdzie zniszczone stalaktyty.

Namulisko zostało w części otworowej jaskini usunięte, w głębi natomiast składa się z gliny. W bocznej komorze w wielu miejscach przekopywane.

Historia poznania: najstarsza wzmianka o jaskini pochodzi z roku 1878. Boczne części odkryto w 1924 w czasie wydobywania namuliska. Eksploatację szpatu prowadzono do 1939 roku. Jaskinię zinwentaryzował K. Kowalski w 1949 roku.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: