Jaskinia Mamutowa

Dodano: 12-09-2011
poJurze.pl

Jaskinia Mamutowa znajduje się we wsi Wierzchowie, w Dolinie Kluczwody. Długość jaskini to około 100 m, wysokość otworu 380 m n.p.m

Dojść do jaskini można od wywierzyska potoku Kluczwoda drogą w kierunku północnym wzdłuż szlaków żółtego i czarnego, pośród zabudowy. Po przejściu około kilkudziesięciu metrów nad domami wyłania się otwór zwieńczony łukiem skalnym. Należy iść do końca zabudowań, dalej wrócić się na południe ścieżką prowadzącą zboczem nad domami. Jaskinia rozpoczyna się potężnym otworem skalnym. Za nim widnieje spora komora. Strop komory uległ częściowemu zawaleniu, dzięki czemu powstał efektowny charakterystyczny łuk skalny. Z komory prowadzi wiele odgałęzień w głąb jaskini. Na dnie jaskini widnieją ślady prac wykopaliskowych.

Badania namuliska rozpoczął J. Zawisza. W latach 1874-1882 przekopał on komorę główną. Grubość namuliska wynosiła 2,5 m. Namulisko dostarczyło bogatego materiału archeologicznego, jak również dużej ilości szczątek zwierząt. W ten sposób znaleziony został m.in. cios mamuta, od którego pochodzi nazwa jaskini.

Jeżeli chodzi o stopień trudności to główny ciąg w jaskini Mamutowej jest dość prosty w zwiedzaniu o rozwinięciu poziomym. Należy pamiętać, iż boczne korytarze są dość ciasne.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: