Jaskinia Magazyn

Dodano: 22-09-2011
poJurze.pl

             Jaskinia Magazyn znajduje się w gminie Olsztyn na jurze krakowsko-częstochowskiej, dokładniej na wzgórzu Kielniki. Od ruin zamku Olsztyn należy kierować się drogą polną ku wschodowi. Po północnej stronie widnieje wzniesienie ze skałą zwaną Dziewicą. Po ok. 500 m należy skręcić w prawo na zbocze góry Kielniki. Otwór jaskini znajduje się w południowo-zachodniej części wzgórza. Leży w zagłębieniu wśród małych wyrobisk, ok. 10 m nad podstawą wzgórza. Do wejścia prowadzą schodki.

 

Długość jaskini: 44 m

Deniwelacja: 4 m

Wysokość otworów: ok. 320 m. n.p.m

Stopień trudności: jaskinia jest łatwo dostępna, o rozwinięciu poziomym

Opis jaskini: przechodząc przez otwórz do jaskini zaobserwować można dość dużą kopulastą salkę, idąc dalej widnieje drugą, z małym otworem wychodzącym na dno wyrobiska. Odgałęzienie boczne jest ciasne, o charakterze zapadliskowym, wypełnione piaskiem. Odczuć tu można mocny przewiew.

Niestety szata naciekowa jaskini jest dość uboga, prawie doszczętnie zniszczona. Namulisko w pierwszej komorze jest usunięte, idąc dalej pojawia się piaszczysto-gliniaste podłoże, z okruchami wapienia i nacieków.

Historia poznania: jaskinia została odkryta w trakcie poszukiwania szpanu.  W czasie eksploatacji wapieni w pobliskim kamieniołomie zaadaptowano ją jako magazyn materiałów wybuchowych. Pierwsze wzmianki o jaskini powstały w 1972 roku, zinwentaryzował ją w 1983 roku J. Zygmunt.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: